Lilie

Lilie
Ve Francii se lilie stala oficiální královskou květinou. Darováním lilií dáváte najevo, že obdarovaného chcete chránit. Odpradávna je zvlášť bílá lilie symbolem čistoty, skromnosti a panenství. Růžové lilie symbolizují čistotu srdce, žluté veselost. Při liliích v kytici platí "méně je více". Z jejich omamné vůně vás totiž může rozbolet hlava. 

Nejstarší zobrazení lilií je staré 3600 let. Dochovalo se na minojské fresce v Knossu, na níž je zachycen Ariadnin trůn zdobený liliemi. Jiné starověké vyobrazení bylo nalezeno na pečetním válečku ze 3. stol. př. n. l. Je na něm sumerský vládce Gudea z Lagaše, jemuž přivádějí manželku. Gudea v rukou drží květiny, jež se považují za bílé lilie symbolizující dívčí nevinnost. V tomto případě šlo o stejné pojetí jako u křesťanů. 

V Egyptě, Řecku a Římě byla lilie naopak symbolem plodnosti, naděje a budoucnosti. Proto se uplatnila v kultech ženských božstev a stala se atributem bohyní Hery a Artemis. Je zajímavé, avšak nikoli překvapivé, že stejně tak pro první přistěhovalce v Novém světě lilie znamenala naději. 

 

V Malé Asii existují doklady o tom, že lilie zde byly pěstovány a kultivovány již v 2. tisíciletí př. n. l. Jde tedy o jednu z nejstarších šlechtěných květin na světě.  

 

V asijských kulturách byly některé druhy ceněny hlavně pro léčivé účinky a byly běžně konzumovány. Číňané jedli uvařené šupiny jejich cibulí, ale i poupata a květy. 

V Evropě lidé rovněž už od antiky znali účinky lilií a do počátku 19. stol. s jejich pomocí léčili choroby. Do dnešních dob se ale zachovala hlavně křesťanská symbolika, např.: sv. Antonín drží v ruce lilii jako svůj atribut, přičemž na lokti nese malého Ježíška. S lilií je zobrazován archanděl Gabriel zvěstující Panně Marii narození božího syna.¨ 
 

Křesťanská Evropa však v lilii jako symbolu čistoty vnímala i odvrácenou stranu této ctnosti. Ve snáři se dočteme, že lilii viděti znamená platonickou lásku, lilii trhati znamená ztracené panenství a viděti bílou lilii předznamenává, že bude nařčena nevinná dívka. Ve Francii byl květ lilie vypalován nevěstkám či cizoložným ženám na rameno jako znamení hříchu. 

Lilie je spojována i se smrtí. Její květy proto bývají tesány do náhrobních kamenů. Pokud vezmeme v úvahu i symboliku barev, znakem smrti je purpurová lilie, kdežto zlatá znamená znovuzrození a život. Křesťanský základ však v lilii spatřuje symbol posmrtného očištění duše. 

Pomineme-li náboženské pojetí, lilie sklízela obdiv zvláště díky kráse a eleganci květů, a proto se stala inspirací pro umělce a erbovním znakem králů. Jako znak se rozšířila mezi 14. a 16. stol. a nejznámější z nich je lilie francouzských králů. U nás ji má jako součást znaku množství měst a obcí, namátkou Litomyšl, Studénka, Trnávka, atd.  
 

 

RŮŽOVÁ 

Růžová barva květin je symbolem lásky a štěstí. Růžové květy navíc symbolizují jemnost, něžnost a ženskost. 

 

ORANŽOVÁ 

Sváteční barvou květiny, která přináší pocity radosti a vášně, je oranžová. Oranžová barva květiny rozjasní jakýkoli pokoj a navodí příjemnou a pozitivní atmosféru. 

 

BÍLÁ 

Bílá barva květin je hojně využívaná, především pak do svatebních kytic nebo v kombinaci s jinými barvami květin. Bílá totiž symbolizuje čistotu, nevinnost, věrnost, lásku, účtu a sympatie. Ne nadarmo se říká "čistá jako lilie". 

 

ŽLUTÁ 

Jestliže chcete vyjádřit pocit štěstí a radosti, pak je nejvhodnější volbou žlutá barva květin. Žlutá je rovněž symbolem přátelství. Pokud tedy chcete potěšit svého přítele či jen tak zlepšit náladu, vsaďte na tuto barvu. 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout